Schichtova vila byla postavena byla roku 1931. Nyní se stala kulturní památkou.

Schichtova vila byla postavena byla roku 1931. Nyní se stala kulturní památkou. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ministerstvo zamítlo odvolání univerzity, Schichtova vila je památkou

  • 2
Schichtova vila v Ústí nad Labem se definitivně stala kulturní památkou. Ministerstvo kultury totiž odmítlo odvolání Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která objekt vlastní a která s památkovou ochranou budovy nesouhlasila. Návrh na udělení statutu památky vzešel od ústecké pobočky Národního památkového ústavu.

Schichtova vila

Postavena byla roku 1931. Za jejím vzhledem stojí Schichtův dvorní architekt Paul Brockardt, autor dalších významných ústeckých budov (Vrbenského lázně, vila Franze Petschka, poliklinika).
Byla vybudována jako vzpomínka na barokní šlechtická sídla. Průmyslník Heinrich Schicht se svou ženou Martou v ní žil až do roku 1945, kdy byla továrníkova rodina odsunuta a její majetek znárodněn.
Po válce vila sloužila jako vojensko-politická škola, po revoluci se stala majetkem UJEP.

„Pan ministr Daniel Herman svým rozhodnutím ze dne 21. srpna zamítl rozklad UJEP a rozhodnutí Ministerstva kultury potvrdil. Shledal, že v případě této vily jde o významný doklad stavitelství dané doby, neboť se v ní zachovalo, a to navzdory jejímu následnému využití, množství původních architektonických i dekorativních detailů, a to jak v reprezentativní, tak v obytné části,“ řekla mluvčí ministerstva Helena Markusová.

Ústecký historik a znalec zdejší architektury Martin Krsek prohlášení vily za památku přivítal. „Objekt připomíná bytostné spojení průmyslnické rodiny Schichtů a Ústí nad Labem. Je to honosný reprezentant historizující meziválečné architektury,“ míní Krsek.

UJEP prostory luxusní průmyslníkovy rezidence využíval jako vysokoškolské koleje. Tedy až do prosince 2005, kdy se studenti z vily ve Vaňově odstěhovali na jiné koleje na Klíši a Severní Terase. „Areál koleje K4 ve Vaňově byl uzavřen z důvodů tamních nejvyšších nákladů na jedno lůžko a existence volných lůžek v ostatních kolejích univerzity,“ vysvětlila tehdejší krok mluvčí UJEP Jana Šiková.

Univerzita se snaží objekt prodet více než 10 let

Areál je od té doby zavřený a chátrá. Jako svůj terč si ho vyhlédli zloději kovů, kteří si z něj odnesli cenné interiérové prvky - třeba mosazná madla, či historické vodovodní baterie z koupelny. Od té doby jej hlídá bezpečnostní agentura.

Ačkoliv se univerzita snaží nemovitost prodat už více než deset let, dosud vhodného zájemce nenašla. Podle Šikové je hlavním problémem kupní cena. Hodnota celého vaňovského areálu dosahuje podle posudku znalce 60 milionů korun. Jenže za odkoupení všech jeho částí nabídl nejsolventnější zájemce jen třetinu této částky.

Rozhodnutí ministerstva přišlo ve chvíli, kdy se univerzita snaží centralizovat všechny své části do budovaného areálu kampusu. Šiková proto přiznává, že s vaňovskou vilou do budoucna nemá žádné plány.

O využití budovy se bude jednat

 „UJEP nemá pro objekt Schichtovy vily využití a finance do něho vkládané ukrajují univerzitě z celkového objemu státní dotace určené prioritně na vzdělávání a tvůrčí činnost,“ říká a dodává, že o využití nemovitosti se ještě bude mluvit se zástupci města. 

Univerzita průběžně provádí opravy a údržbu objektu, jde ovšem o stavební zásahy dílčího charakteru. Aby se bývalé Schichtovo sídlo dostalo do ideálního stavu, bylo by dle Šikové potřeba investice v řádu desítek milionů. Problémů je celá řada. V budově je například kvůli odpojenému topení zvýšená vlhkost, což se negativně odráží na stavu dřevěného obložení a podlah.

Markusová za Ministerstvo kultury podotkla, že rekonstrukce památky je sice nutná, nikdo však UJEP nebude tlačit k jejímu příliš nákladnému provedení.