Pást se začínalo v roce 2011 na 76 hektarech v okolí Rané, nyní je to už...

Pást se začínalo v roce 2011 na 76 hektarech v okolí Rané, nyní je to už dvojnásobek ploch. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Unie ocenila záchranu stepí na Lounsku, pomáhají s ní i kozy a ovce

  • 1
Projekt záchrany stepí na Lounsku získal prestižní celoevropskou Cenu Natura 2000. Ze 163 přihlášených projektů byl jediným oceněným zástupcem Česka. Cenu získal v kategorii komunikace.

"Jsme velmi rádi, stepi na Lounsku jsou z přírodovědného hlediska jednou z nejvýznamnějších oblastí naší země a jedinou takovou oblastí v Česku," řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která projekt připravila.

Stepi se na Lounsku obvykle nacházejí na jižních svazích vulkanických kopců, kde je půda velmi mělká a kamenitá a klima extrémně suché a horké. Jejich záchrana začala v roce 2011, skončí za dva roky a bude stát 1,4 miliony eur.

Cílem projektu je zlepšit stav stepních společenstev a rozšířit jejich plochu zhruba o pětinu. To nejde bez pravidelné péče, tedy pastvy, kosení a vyřezávání náletových dřevin.

"Unie si uvědomuje, že záchrana přírodního dědictví se neobejde bez místních lidí, proto je takový důraz kladen na komunikaci. Jsem rád, že náš projekt získal cenu právě v této kategorii," řekl ředitel agentury František Pelc.

K rozšíření a záchraně oblasti je totiž nejdůležitější majitele pozemků, hospodáře a obyvatele přesvědčit, proč je tak důležitá. To se agentuře zatím daří. Kromě jednání s majiteli pozemků a s obcemi pořádá přednášky, vydala také oblíbené pexeso či komiks o ohroženém druhu zdejších stepí - syslovi, a velmi populární jsou už tradiční Slavnosti stepí na Rané, kam chodí na řadu akcí stovky lidí.

Step málem doplatila na dováženou vlnu

Kvůli záchraně stepní krajiny na Lounsku vznikl pastevecký projekt LIFE+. Pást se začínalo v roce 2011 na 76 hektarech v okolí Rané, nyní je to už dvojnásobek ploch.

Tak jako dnes se na Rané a na svazích okolních kopců na Lounsku páslo po staletí. Udržovala se tím suchá step, kde se dařilo konikleci, modřenci nebo žlutému hlaváčku jarnímu, z živočichů třeba právě kriticky ohroženému syslu obecnému. Koncem devadesátých let se ale pást přestalo, chov ovcí byl ztrátový - vlna dovážená ze Zélandu srazila ceny výkupu z víc než stovky za kilogram na pětikorunu.

Step na kopcích, o kterou nikdo nepečoval, mezitím začala zarůstat šípkovým trním, hlohem, svídou, akátem. Proto teď pastvu na Rané a okolních kopcích platí ochranáři přírody. Ovce vykusují trávu, kozy se postaví na zadní a pustí se i do vyššího trní a větví. Kopyty rozkopávají drny, semena květin snáz vyklíčí a s trusem je zajištěno i jejich šíření, přitom se přírodně hnojí.

Stepi na Lounsku jsou domovem přísně chráněných a vzácných živočichů. Z trav zde roste například všech sedm českých druhů kavylů, lze zde spatřit otakárka ovocného, fenyklového, modrásky ligrusového a východního, saranče skalní nebo pavouka stepníka rudého.