Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Kvůli minimální mzdě v Německu letos stojí kilo chřestu až o euro víc

  • 6
Chřest v Německu v letošní sezoně výrazně podražil. Je to důsledek vyšší minimální mzdy, která prodražila sklizeň. Kvůli vyšší minimální mzdě v Německu ale ubylo i stánků, u kterých se chřest prodává.

„Nárůst bude jedno euro, za kilogram chřestu tak lidé zaplatí podle jeho kvality 5 až 11 euro,“ potvrzuje šéf saského Svazu pěstitelů chřestu Arndt Heidig.

Svaz sdružuje 20 saských firem. Denně nyní sklízejí 500 kilogramů chřestu, který pěstují na 200 hektarech. Loni měli úrodu tisíc tun chřestu.

Minimální hodinová mzda v Německu platí od ledna a je 8,5 eura (více než 230 korun). Do té doby zákon výši minimální mzdy nestanovoval, nejnižší platy většinou určovaly dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Na sklizni chřestu v Německu pracují hlavně zahraniční brigádníci, zákon se vztahuje i na ně.

„Je to těžká práce a místní lidé o ni nemají zájem, přestože je dobře placená. Každý rok u nás pracuje 800 brigádníků z Polska a Rumunska, a protože byli hodnoceni podle výkonu, vydělali si už loni více, než byla tehdejší, a často i více, než je nynější minimální mzda,“ říká Martha Ziehlová z braniborské firmy Buschmann & Winkelmann. Protože se mzdy letos počítají z vyššího základu, letos ještě o něco stoupnou.

Stouply i náklady na prodavače u stánku

Buschmann & Winkelmann je největší německý pěstitel chřestu. Z 550 hektarů letos sklidí 3,5 tisíce tun a plánuje růst ceny o 20 až 30 centů za kilogram. Nové brigádníky ale nepřijímá.

„Už máme svůj stálý tým,“ říká Ziehlová. Ke sběru je totiž důležitá zkušenost, jak chřest ze země opatrně vyndat, řádek znovu zahladit a přikrýt plachtou.

Kromě větších peněz pro brigádníky jsou druhým důvodem vyšší ceny chřestu mzdy stovek lidí, kteří ho prodávají u stánků ve městech či podél cest.

„I oni musí mít minimální mzdu. Proto stánků budeme mít letos méně. Alternativou je domluvit prodej v supermarketech a obchodech,“ míní Heidig. Jenže s tím pěstitelé nepočítali a obchod je nutné domluvit předem.

Najít tak například v Drážďanech stánek s chřestem je letos mnohem těžší. Větší je šance v okolí Míšně, kde se saský chřest pěstuje. „U nás nyní kilogram stojí 5 až 11 eur. Ale je začátek sezony, později bude o něco levnější,“ poznamenal Roland Naumann z Nieschützu u Míšně.