Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál,

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Další kaly z Ostravy pálit nechceme, uklidňuje cementárna Severočechy

  • 4
Severočeši se obávají, aby v kraji neskončilo dalších sto tisíc tun ropných kalů z ostravských lagun. Státní podnik Diamo totiž bude hledat způsob, jak je zlikvidovat. Už nyní se v cementárně v Čížkovicích spaluje 110 tisíc tun kalů uložených prozatím u Litvínova. Cementárna však tvrdí, že o další nebude mít zájem.

"Mluvil jsem s generálním ředitelem cementárny a ujišťoval mě, že už nevezmou ani tunu. Pokud tam nebudou nějaké politicko-lobbistické tlaky, snad to tak také bude," věří člen občanského sdružení Proti Kalům z Litoměřic Libor Pisklák, který loni i letos uspořádal proti skladování a pálení kalů na severu Čech několik protestních akcí.

Z množství kalů, které jsou od loňska uložené na skládce Celio u Litvínova, spálila cementárna v Čížkovicích zatím 8,5 tisíce tun.

"O další palivo z ostravských kalů nemáme zájem, nikdo s námi o tom ani nejednal. Pořád platí, že 110 tisíc tun odebraných v loňském roce nám za podmínek daných pro spoluspalování tohoto alternativního paliva vystačí na pět až šest let," řekla mluvčí Lafarge Cement v Čížkovicích Milena Hucanová.

Skladování a pálení takzvaného Geobalu, který se z kalů vyrábí, je kvůli obavám veřejnosti stále pod kontrolou. Poslední výsledky jsou ze zářijové kontroly, krajský úřad je dostal 1. října. "Kontrolní odběr provedený krajským úřadem opět potvrdil deklarované hodnoty," informovalo tiskové oddělení krajského úřadu.

Lidé z okolí cementárny hlídají kouř i náklaďáky

Vlastní dohled nad převážením a pálením Geobalu má i občanské sdružení z Litoměřic. "Jakmile se začne víc kouřit z komína cementárny, už nám lidé z okolí dávají zprávu," potvrdil Pisklák, že lidé z Čížkovic a okolí závod sami hlídají.

Na jejich popud se chystá občanské sdružení také prověřit, jak probíhá přeprava Geobalu. "Dostali jsme informaci, že už do cementárny nejezdí uzavřené kontejnery, ale obyčejně zaplachtované návěsy. Budeme to prověřovat," zmínil Pisklák.

Kritici pálení kalů z Ostravska na severu Čech spoléhají na to, že příští politická reprezentace kraje už navážení dalších tun Geobalu nedovolí. Politici, kteří se ucházejí o hlasy voličů v Ústeckém kraji, se vesměs dušují, že dalšímu znečišťovaní severních Čech budou bránit.

Hlavní výhrady odpůrců pálení kalů ale přetrvávají. "Hlavně jsme přesvědčení, že celý systém je špatně nastavený. Jednak by se měly kaly likvidovat na místě, kde vznikly, jak o tom mluví i evropská směrnice. A také mi přijde, že se moc neberou v potaz další technologie likvidace. Pořád se používá zajetý systém uložit a spálit. Jsou už ale vyzkoušené možnosti, které možná trvají déle, ale jsou bezpečnější," dodal Pisklák.