Tomáš Kraus, šéf ústecké ODS a ředitel Dopravního podniku. Očekává, že bude po převratu na magistrátu z ředitelského postu odvolán.

Tomáš Kraus, šéf ústecké ODS a ředitel Dopravního podniku. Očekává, že bude po převratu na magistrátu z ředitelského postu odvolán. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

ČSSD převzala moc nad Ústím. Čekám čistky, říká šéf odstavené ODS

  • 7
Ústecká ODS přišla na posledním zastupitelstvu krajské metropole o dva radní a ztratila tím kontrolu nad chodem města. Odstavení ODS od moci prosadila ČSSD spolu s hlasy TOP 09 a komunistů. Předseda ústecké ODS Tomáš Kraus čeká, že přijdou na řadu čistky v městských společnostech.

"Tento akt nelze vnímat jinak, než že si ČSSD pro své vládnutí našla jiné partnery a nemá zájem s ODS na komunální úrovni spolupracovat," míní Kraus, na jehož tváři byl patrný šok. Modrým sice zůstali tři radní, ty ale bude ve vedení města válcovat pět radních za ČSSD.

Jakou má vedení ODS představu o budoucnosti svých radních Indry, Svobody a Nedvěda. Má cenu je tam držet poté, co ČSSD vypověděla ODS koaliční smlouvu? (o tom čtěte zde)
ODS má po odvolání Jana Řeřichy a Heleny Kubcové i nadále své tři zástupce v radě města a v tuto chvíli na této skutečnosti nehodlá nic měnit. Chtěl bych na tomto místě našim náměstkům za jejich práci ve vedení města poděkovat.

Převrat v Ústí

ČSSD minulý čtvrtek prosadila odvolání dvou náměstků z ODS (Heleny Kubcové a Jan Řeřichy), pomohly jí k tomu hlasy zastupitelů za KSČM a TOP 09.

Po změnách ve vedení města už v radě nesedí 11 lidí. ČSSD, TOP 09 a komunisté odhlasovali snížení počtu radních na devět (pět jich má ČSSD, tři radní jsou z ODS, jedna radní je ze SZSP).

V dnes již rozpadlé koalici (ČSSD, ODS, SZSP) to vřelo delší dobu. Strany začaly za zády ČSSD vyjednávat o nové koalici, v níž by ČSSD nahradili zastupitelé za TOP 09. Ti to ale nakonec odmítli. (více zde)

Zaujala už ODS nějaký oficiální postoj k vypovězení koaliční smlouvy za strany ČSSD? Oblastní rada ODS, která detailně projedná vzniklou situaci, zasedne ve čtvrtek 22. března. Závěry tohoto jednání nebudu v tuto chvíli předjímat.

Jak si vysvětlujete rozpad koalice? Zvenčí to vypadalo, že to skřípe už půl roku.
U vyjednávání koalice s ČSSD po volbách v roce 2010 jsem nebyl. Nicméně při zpětném pohledu jsem přesvědčen, že ČSSD neměla zájem spolupracovat s ODS už od samého počátku koalice, a to jednoduše proto, že nezískala rozhodovací většinu v radě města.

To se ale ve čtvrtek změnilo. Vypovězení koaliční smlouvy, kterému předcházelo odstranění dvou náměstků za ODS, vnímám jako dosažení mocenského cíle ČSSD, kterým bylo ovládnutí městské rady. 

Máte nějakou představu, jak bude vypadat vláda ve městě dál?
Je zcela zjevné, že na úrovni zastupitelstva v tuto chvíli existuje funkční hlasovací koalice, která za aktivní podpory většiny zastupitelů za TOP 09 mimo jiné dramaticky posiluje vliv komunistů. Nepochybuji o tom, že další kroky jsou připraveny.

Předpokládám, že součástí zákulisních dohod je i plán ovládnutí městem vlastněných a zřizovaných společností. Vše nasvědčuje tomu, že tyto mocenské tahy budou doprovázeny personálními čistkami a očekávám tedy kupříkladu i své odvolání z představenstva Dopravního podniku a z pozice výkonného ředitele této společnosti.