Chmel obecný

Chmel obecný - Plodem chmelu je šišticovité plodenství. | foto: Profimedia.cz

Čechům se chmel podařilo prodat, konkurenci ne

S napětím sledují v těchto dnech severočeští pěstitelé chmele oblohu. Pro kvalitu plodiny, a tedy zisky, z nichž budou žít po celý rok, potřebují slunce a teploty 20 až 25 stupňů Celsia. Jejich konkurenční výhodou je, že mají prázdné sklady, loňskou úrodu už dodali odběratelům.

Úrodu přibližně stejnou jako loni, tedy asi 1,25 tuny z hektaru, očekávají čeští chmelaři. Kvůli počasí ale začnou sklízet zhruba o týden později než v roce 2010. První štoky začnou strhávat po 20. srpnu.

"V těchto dnech už se tvoří jen kvalita. Je potřeba teplo zhruba 20 až 25 stupňů, aby chmel dozrál. Pokud bude pršet, nemusí to tolik vadit. Ale chmel nyní potřebuje i slunce, aby světlo proniklo i do nižších pater chmelnic," popsal současné přání chmelařů ohledně počasí předseda jejich svazu Bohumil Pázler.

Chmelaři se jako každý rok krátce před sklizní sešli ve Stekníku, kde má porosty s různými odrůdami Chmelařský institut Žatec. "My tady začneme sklízet asi 24. srpna, to je později než v předchozích letech," uvedl ředitel institutu Jiří Kořen.

Čeští pěstitelé jsou po loňsku ve zdánlivě výhodné situaci. Jako jediní ze zemí, které chmel produkují ve větším množství, mají loňskou bohatou úrodu rozprodanou. To ale neznamená, že mají zaručený odbyt i letošní úrodu, kterou se chystají sklidit. Ve světě jsou totiž po loňsku poměrně velké zásoby, a to jak neprodaného chmele u pěstitelů v Evropě, USA i Číně, tak u pivovarů.

"Výstavy pivovarů klesají nebo stagnují, ten trend je bohužel i v Česku. To vytváří velký tlak na ceny," upozornil Zdeněk Rosa, předseda družstva Chmelařsví Žatec, které všechen chmel z Česka zpracovává a částečně i prodává.

Oceně chmele budou čeští prodejci teprve jednat. Pěstitelé by rádi letošní úrodu prodali za loňské ceny, které byly kolem 180 tisíc korun za tunu. "Ale nebude to jednoduché," připustil Pázler.

Ceny za prodaný chmel trápí české pěstitele i kvůli stárnoucím porostům, které by se měly každý rok alespoň z pěti procent nově osázet. Na to ale zemědělci potřebují finance.

Proti loňsku se chmel v Česku pěstuje na ploše o 69 hektarů menší, konkrétně na 5 238 hektarech. Z toho tři čtvrtiny ploch leží na Žatecku a dalších 12 procent v okolí Úštěka na Litoměřicku.