Bývalým radním se nelíbil text petice, kterou lidé podepisovali na demonstraci namířené proti nim.

Bývalým radním se nelíbil text petice, kterou lidé podepisovali na demonstraci namířené proti nim. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Exstarosta Klášterce chtěl omluvu, že není tunelář. U soudu neuspěl

  • 0
Bývalý starosta Klášterce nad Ohří Jan Houška a jeho dva někdejší zástupci prohráli soudní spor o omluvu s tehdejší opozicí, která je označovala za korupčníky, tuneláře a podvodníky. Soud navíc konstatoval, že má pochyby, jestli Klášterec skutečně hospodařil tak čistě, jak bývalé vedení radnice tvrdilo.

"Je to velké zklamání. Stálo mě to hodně peněz. Ale získal jsem poznání, že o komkoli mohu beztrestně říct cokoli, zvlášť, když je to politik, který má snést tvrdší kritiku," reagoval na rozsudek Houška, který je dnes opozičním zastupitelem.

Proti rozhodnutí soudu ještě může do 15 dnů podat stížnost. Zatím ale neví, jestli to udělá.

"Poradím se s právníkem. Ale už nechci utrácet peníze a snášet další urážky ještě od soudu," dodává Houška.

Dusno v Klášterci

Ostré spory mezi politiky v Klášterci nad Ohří trvají už rok.

Podle opozice byly mnohé zakázky, pronájmy a prodeje nevýhodné pro město. Chyby našla policie i kontroloři ministerstva vnitra.

Petici za rezignaci starosty a místostarostů podepsalo přes tisíc lidí. Ti odejít odmítli.

Zastupitelé se ale nakonec dohodli, loni 20. listopadu je odvolali a zvolili nové vedení.

Žalovaní, kteří se mezi tím ve městě chopili moci, naopak rozsudek přivítali.

"Žádat omluvu je nehoráznost. V demokratické společnosti můžu říct, co chci, když je to v zájmu města. Ale neměl jsem lehké spaní," řekl jeden z nich, nynější tajemník Jaroslav Kohout.

Houška a jeho místostarostové totiž kromě omluvy požadovali také odškodné sto tisíc pro každého.

Exstarostovi vadil text petice

Ve městě vládla až do loňského roku ODS s ČSSD a Severočechy.cz. Opozice kolem dnešního tajemníka Kohouta z KSČM a nynější starostky Kateřiny Mazánkové ze Strany zdraví, sportu, prosperity jim vytýkala špatné hospodaření, prosazování osobních zájmů a také to, že měla málo nebo vůbec žádné informace o dění na radnici.

Nejvíc opozice kritizovala pronájem Lázní Evženie. Jednatelkou firmy, která loni 16. května lázně dostala do nájmu, je Zora Ouzká, manželka europoslance Miroslava Ouzkého z ODS. Nájemné činilo za druhou půlku roku 2012 jen tisíc korun, na rok 2013 je sto tisíc a v dalších letech půl milionu (o pronájmu lázní zde).

Sporným byl i pronájem restaurace Peřeje, kdy radnice vybrala nájemce s nabídkou 15 tisíc měsíčně, i když jiný chtěl dát přes 23 tisíc.

Opozice uspořádala loni v září demonstraci, kterou posléze vedení města zakázalo a ústecký krajský soud zase povolil. Právě na ní lidé podepisovali petici, kvůli které se starosta Hlouška z ODS a místostarostové Stanislav Stehlík ze Severočechů.cz a Miroslav Bilík z ČSSD soudili.

Vadilo jim, že signatáři stvrzovali svým podpisem, že nechtějí ve vedení města toho, kdo "tuneluje městské zakázky pro své známé a kamarády, pronajímá a prodává majetek města pod cenou, podvádí v zápisech a usneseních města, korumpuje a zavazuje si zastupitele pro svou podporu při hlasování a zneužívá a porušuje zákony".

Kritika nebyla adresná, řekl soud

Petici podepsalo přes tisíc lidí. Houška se Stehlíkem a Bilíkem text označili za lži, které je poškozují, a podali žalobu, v níž žádali ze všech listin petice odstranit zmíněné výrazy, omluvu a odškodnění. Jenže archy už dávno leží na radnici a zbytek nároků soud zamítl.

Soudce Jiří Derfl konstatoval, že sporné výroky vystihují přání, koho chtějí mít petičníci v budoucnu v čele města. Uvedl, že výroky nebyly uvedeny adresně o konkrétních politicích.

"A to tam ještě měla být má adresa a rodné číslo?" zlobí se kvůli tomu Houška.

Detailní odůvodnění rozsudku ale zmiňuje řadu zakázek i kontrolu ministerstva vnitra, která prověřovala chod města od června 2011 do května 2012 a odhalila několik porušení zákona. V jednom zápisu ze schůze rady města chyběl výsledek hlasování, jinde podpis starosty, některé zápisy byly vypracovány opožděně.

Soud dal žalovaným v kritice za pravdu

Soud připomněl i policejní vyšetřování, podle nějž docházelo k machinacím při zápisech z jednání, byť ho policie uzavřela s tím, že trestný čin spáchán nebyl.

Soud tak nejen že zamítl žádost žalobců, ale částečně dal žalovaným i za pravdu. Existují podle něj pochyby, jestli v některých případech nebylo rozhodování odpovědných lidí ovlivněno korupcí.

"Neboť výsledky některých kauz se jeví jako podezřele nevýhodné pro město. Údaje o nežádoucím chování vedení města mají základ v pravdivých faktech," uvádí soudce Derfl.

"Soudce vlastně říká, že je to pravda. Přiznává, že se v Klášterci krade. Říká to bez jakýchkoli důkazů. Když už to říká, měl by zakročit. To ale neudělal. To je tak pobuřující věta, kterou budu těžko stravovat," komentoval verdikt Houška.

Nyní pro změnu policie kvůli Houškovu trestnímu oznámení stíhá novou starostku Kateřinu Mazánkovou za pochybení z doby, kdy na radnici pracovala jako úřednice.