Bývalý policista Roman Majerník. (25. června 2009)

Bývalý policista Roman Majerník. (25. června 2009) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Bývalý policista z Teplic stojí opět před soudem a zase kvůli úplatkům

  • 1
Teplický soud začal řešit případ Romana Majerníka, bývalého policisty z Teplic. Obžaloba ho viní z přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Majerník měl podle ní dostat 30 tisíc korun od známého za to, že mu pomohl získat od dlužníka peníze. Je to už jeho druhý "úplatkářský" soud.

Případ je z léta 2006. Majerníkův známý koupil auto. Při jeho přihlašování se však ukázalo, že vůz patří leasingové agentuře. Muž, kterému kupec za vůz zaplatil 120 tisíc korun, ale nechtěl peníze vrátit. Podvedený na něj proto dal trestní oznámení.

Sporu se chopil Majerník, který v té době pracoval na oddělení hospodářské kriminality. S okradeným se znal, chodil s ním do sauny nebo na kafe.

Kdo je Majerník

Majerník byl spolu s dalšími dvěma kolegy, Radkem Turišinem a Adamem Řebíčkem, bratrem exministra Aleše Řebíčka, obžalován z toho, že nutil k úplatkům majitele autobazaru Michaela Bartese.

Ten uvedl, že jim od roku 2006 do listopadu 2007 dal celkem 3 miliony korun. Policisté mu za to údajně slibovali beztrestnost. Bartes nakonec skončil na tři měsíce ve vazbě, prý proto, že přestal platit.

Policisty loni v červnu teplický soud osvobodil. Nahrávky nebyly jednoznačné, Bartes se na nich sice snaží obžalované přimět k doznání, jejich odpovědi ale byly vyhýbavé. Po odvolání státního zástupce bude tuto kauzu řešit Krajský soud v Ústí nad Labem.

Spor nabral obrat. Zatímco zprvu nepomáhali ani najatí vymahači, když se do vyšetřování vložil Majerník, jeho známý se s mužem, od něhož auto koupil, sešel a získal peníze zpět.

Schůzka proběhla v Majerníkově policejní kanceláři. Prý o to žádal jeho známý. "Říkal, že by bylo dobré předat peníze na policii nebo u notáře," uvedl Majerník.

U samotného předání 120 tisíc korun ale údajně nebyl. "Sám jsem odešel z místnosti na chodbu. Nebylo výjimečné, že jsem nechal lidi o samotě ve své kanceláři," řekl Majerník.

Policista: O penězích jsem nemluvil

Proč jeho známý trval na jeho kanceláři, když nakonec stejně neměl svědka? "Asi chtěl mít jistotu, že se mu nic nestane a stačilo mu, že překročí práh budovy policie," uvažuje Majerník.

Zatímco Majerník tvrdí, že šlo jen o předání peněz mezi oběma muži, jeho známý to popisuje jinak. Podle něj policista chtěl a převzal za zprostředkování transakce 30 tisíc korun.

"Nevyvíjel jsem žádný nátlak. Nikdy jsem s ním o penězích nemluvil," namítá Majerník.

Známého rozzlobilo, jak dopadl jiný spor

Proč svědek o úplatku vůbec začal mluvit, souvisí s druhým projednávaným případem.

Majerníkův známý tvrdí, že půjčil dalšímu muži milion korun. Ten ale oponuje, že šlo jen o sto tisíc a ty mu už vrátil. Jak to bylo, měly dokládat tajné nahrávky rozhovorů zaznamenaných na třech CD. Na jednom z nich se dlužník k milionu údajně přiznává.

Záznamy prý dal muž opět policistovi Majerníkovi, který případ řešil. Ve spisu je sice zápis o jejich předání, samotná CD ale chybí. A zmizel proto důkaz, kvůli čemuž pak Majerník toto vyšetřování ukončil. To jeho známého naštvalo a začal o obou případech včetně úplatku mluvit.

Majerník chybu odmítá. "Já jsem přesvědčen, že jsem při řešení jeho případu nepochybil. Mé tvrzení doložila i kontrola spisu inspekcí ministra vnitra, policie i státního zastupitelství," hájí se. Za přijímání úplatků a zneužití pravomoci mu hrozí až pětiletý trest.