Milan Vinkler u plzeňského soudu v roce 2010

Milan Vinkler u plzeňského soudu v roce 2010 | foto: MF DNES

Spoluzakladatele PPF pustil soud na podmínku, odseděl si půlku trestu

  • 4
Milan Vinkler, který byl obchodním spojencem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, je na svobodě. Soud ho podmíněně propustil z vězení, kde seděl za nelegální ozbrojování a padělání dokladů. Původně měl Vinkler strávit za mřížemi čtyři roky, nakonec si odpykal necelou půlku trestu.

„Odsouzený Milan Vinkler už není ve výkonu trestu odnětí svobody, protože Obvodní soud pro Prahu 4 ho podmíněně propustil,“ potvrdila Marcela Trejbalová, mluvčí ústeckého krajského soudu, jenž Vinklera loni v létě pravomocně odsoudil.

Bývalý podnikatel byl ve vězení na Pankráci, na svobodu vyšel 23. února. Okolnosti propuštění Vinklera nejsou jasné. MF DNES se opakovaně snažila kontaktovat mluvčího Obvodního soudu pro Prahu 4, ale zastihnout se ho nepodařilo.

„Byla mu stanovena zkušební doba v trvání čtyř let,“ podotkla jen mluvčí krajského soudu Trejbalová.

Vinklerovi se do odpykaného trestu započítal i pobyt ve vazbě, v níž byl od dubna 2014.

Vinklerem se budou ještě zabývat Nejvyšší i krajský soud

Krajský soud však v souvislosti s Vinklerovým případem několik úkonů ještě čeká. Byť půjde o formalitu, tak musí vypořádat stížnost někdejšího byznysmena na podjatost teplického soudce Martina Roubalíka, který v kauze vynesl prvoinstanční rozsudek.

Pletky se zákonem

Vinkler se do střetu se zákonem dostal už v 90. letech, v červnu 1994 ho policie obvinila kvůli padělání směnky. Podnikatel pak seděl dva a půl roku ve vazbě.
O dekádu později už skončil za mřížemi, v roce 2006 mu soud uložil sedmiapůlletý trest za podvody při dovozu lihu, při nichž stát přišel na daních o 25 milionů korun.
Vinkler se přitom nástupu do basy nějaký čas vyhýbal, používal falešné doklady a měnil vzhled. Policejní komando ho nakonec zadrželo cestou na koncert Guns N’ Roses.

Soud sice stížnost zamítl, ale Ústavní soud toto rozhodnutí zrušil a krajský soud kvůli tomu musí stížnost prověřit znovu.

„Musíme se s tím nějak vypořádat, protože tu je nález Ústavního soudu. Současně si pan Vinkler podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti našemu pravomocného rozhodnutí o trestu,“ dodala mluvčí Trejbalová.

„Je toho tedy víc a v současnosti nemůžeme předjímat, co přesně se bude dít dál,“ podotkla Trejbalová.

Nelegálně držel několik zbraní, vedle toho padělal doklady

Vinkler byl ve vězení kvůli nedovolenému ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny.

„Šlo o tři pistole, dva samopaly a zásobníky,“ uvedla už dříve Lenka Lasovská z krajského soudu, jaké zbraně Vinkler nelegálně držel. K čemu je používal, lze jenom spekulovat.

Bývalý podnikatel současně vyráběl falešné občanské průkazy a pasy. „Činil tak pro cizí osoby,“ poznamenala mluvčí Lasovská.

V širokou známost vešel Vinkler v první půli 90. let, kdy stál u počátku byznysu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Spolu rozjeli firmy Wika a především První privatizační fond, později známý jako PPF.