Drobná zděná železniční zastávka, která byla poslední upomínkou na Karlovy...

Drobná zděná železniční zastávka, která byla poslední upomínkou na Karlovy lázně, už nestojí. | foto: Tomáš Laštůvka

Ze Šluknovska zmizela památka na slavnou éru lázní, opuštěná zastávka

  • 6
Jedna z posledních upomínek na někdejší slavnou éru lázeňského letoviska v Karlově údolí u Šluknova je minulostí. Správce drah rozhodl o zbourání železniční stanice Šluknov-údolí, která z té doby zbyla. Zastávku stojící v lese už nikdo nevyužíval a vlaky kolem ní jen projížděly.

Drobnou zděnou budovu s dřevěným přístřeškem strhl bagr a sutiny odvezla těžká technika. Po železniční zastávce tak nezbyla ani památka. Podle šluknovského místostarosty Jiřího Beneše se něco podobného dalo očekávat.

Drobná zděná železniční zastávka, která byla poslední upomínkou na Karlovy...

"Samospráva vždy bojuje za to, aby se nic nezavíralo a nerušilo, především tady v pohraničí. Ale tato stanice nebyla využívaná a úplně ztratila smysl. Možná jen v houbařské sezoně v ní vystoupilo pár houbařů," řekl Beneš.

Podobný názor má i starostka Šluknova Eva Džumanová. "Vím, že úředníci z městského úřadu proti tomu podali nesouhlasné stanovisko, ale patřilo to drahám a ty rozhodly o zbourání," prohlásila Džumanová.

Zastávku stojící na trati mezi Šluknovem a Rumburkem zrušila Správa železniční dopravní cesty. Důvodem byl mimo jiné špatný technický stav.

"Již delší dobu zde všechny vlaky pouze projížděly a zastávka nebyla uvedena ani v novém jízdním řádu," uvedl za správu Marek Illiaš s tím, že demolice státní organizaci přišla na 200 tisíc korun.

Zaniklo i rekreační středisko

S koncem existence stanice se přetrhla i poslední vazba na kdysi oblíbené lázně Karlthal (Karlovo údolí), které v blízkosti stály. Původně zde byla ubytovna pro dělníky, kteří železnici mezi Rumburkem a Šluknovem v druhé půli 19. století budovali.

Posléze v místě vyrostla restaurace, četné altánky s promenádou, park s jezírkem, na němž se jezdilo na lodičkách. Fungovalo zde dokonce i lesní divadlo.

Turistická destinace vzkvétala i za první republiky, za druhé světové války se v ní léčili se svými zraněními němečtí vojáci. "Později se to přebudovalo na rekreační středisko. Ještě chvilku po revoluci to fungovalo, ale dnes je to v dezolátním stavu," popsal Beneš.

Kdysi v Karlově údolí panoval čilý společenský ruch, nyní po něm téměř není stopy. "Konaly se tam i dětské tábory, ale ty také padly. V těchto místech teď není živé duše," uzavřel Beneš.