Cena pitné vody na severu Čech je jedna z nejvyšších v České republice. (ilustrační snímek)

Cena pitné vody na severu Čech je jedna z nejvyšších v České republice. (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici bojují o ovládnutí vodáren, vliv v nich chtějí starostové

  • 4
Severočeští politici z ODS a ČSSD bojují o ovládnutí Severočeské vodárenské společnosti. Firmu v regionu, kde je cena vody jedna z nejvyšších v zemi, dříve řídili hlavně politici z ODS. Ve velkých městech, která patří k akcionářům společnosti, ale ztratili vliv a do vedení se tak chtějí dostat jejich nástupci.

Je načase, aby společnost začali řídit primátoři a starostové, nikoli lidé kmotrů, shodli se někteří starostové.

První dějství bitvy o vliv ve firmě se základním jměním 7,6 miliardy korun, v jejíž dozorčí radě sedí hlavně členové za ODS, začalo na čtvrteční valné hromadě v ústeckém hotelu Clarion. Najatá ochranka odmítla na jednání pustit několik starostů za ČSSD.

Cena vody

Cena vody na severu Čech patří k jedné z nejvyšších v České republice. Severočeši letos zaplatí za metr krychlový 83,3 koruny.

Firma chce letos vypsat zakázky za 1,18 miliardy korun.

"Setkal jsem se s nesmyslným požadavkem, že nemám pověření akcionářů být přítomen. Byla to až šikana," popsal primátor Ústí nad Labem Vít Mandík.

Město je přitom jedním z největších akcionářů firmy. Akcie společnosti jsou totiž mezi města a obce rozděleny podle počtu obyvatel. Ústí v Severočeské vodárenské společnosti (SVS) reprezentuje zastupitel Tomáš Indra a Petr Ryšavý (oba z ODS). Ryšavý už přitom není ani zastupitelem města.

Na prověrku museli starostové a primátoři, které na valnou hromadu delegovali zastupitelé radnic, čekat hodinu a půl. "Už jsem byl připraven odejít, bylo to nevhodné. Celý kraj ví, kdo je a jak vypadá primátor Ústí nebo Mostu," zlobil se mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Ředitel SVS obviněn z krácení daní

Podle teplického primátora a člena dozorčí rady SVS Jaroslava Kubery nejde o stranickou bitvu ODS a ČSSD, ale o nejasný výklad zákona. "Je to neřešitelná situace. Buď budou starostové protestovat, že se nemohli účastnit, nebo naopak vystoupí dříve delegovaní, proč je zastupoval ten a ten, pověření je nejednoznačné," uvádí Kubera.

Podle starostů zatím nikdy v historii firmy tolik zástupců akcionářů na valné hromadě nebylo. Kvůli tomu se ani nerozdělilo pět milionů korun na odměny dozorčí radě. A zástupci obcí a měst nebyli jednotní ani při volbě nových členů dozorčí rady.

Nominace Vlastimila Vozky neprošla. Most tak v radě nemá jediného zástupce. "Při rozložení sil se nedivím. Systém se musí změnit. Most je třetí největší akcionář společnosti, máme 600 tisíc akcií. Bylo možné, že proti nám hlasovali akcionáři s nicotným podílem," míní Vozka. Podle něj by společnost vůbec neměli řídit politici, ale najatí manažeři, kterým by akcionáři důvěřovali.

Kromě sedmi členů dozorčí rady byl do představenstva zvolen i současný ředitel SVS Bronislav Špičák (ODS). Post neodmítl přesto, že už týden věděl, že je jedním z obviněných v kauze fiktivních faktur za 14,6 milionu, které vystavovala i firma Energetické a dopravní stavby, jejímž byl Špičák spolumajitelem (o obvinění více zde).

"Dozvěděl jsem se to v pátek z médií, obviněním se určitě bude rada i představenstvo zabývat," sdělil Kubera.

Špičák se ke kauze nevyjádřil, přestože to mluvčí SVS slíbil. Změnit vedení SVS se akcionáři pokusí na mimořádné valné hromadě.