Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Nemáme na benzin, tvrdí policisté z Mostu. Nesmysl, oponuje krajský šéf

  • 18
Mezi mosteckými policisty se rozšířila zpráva, že mají šetřit benzin a dodržovat přísné limity spotřeby paliva, které jim neumožní dostatečně hlídat ulice Mostu a okolní vesnice. Ředitel severočeské policie Tomáš Landsfeld to odmítá. "Benzinu je dost," tvrdí.

Informaci o nedostatku benzinu přinesl Český rozhlas Radiožurnál. "Dřív jsme byli třeba tři auta, jedno auto bylo vyčleněné na vesnice. Teď se do těch vesnic v okolí Mostu vůbec nedostaneme," sdělil rozhlasu nejmenovaný policista.

Během dvanáctihodinové služby podle něj mohou policejní auta ujet jen 70 kilometrů, přitom zapotřebí by byl zhruba dvojnásobek. Jedinou možností, jak ušetřit, je chodit pěšky. Anonymní policisté ale upozornili, že jejich reakce v případě ohlášeného zásahu se značně zpomaluje, když si musí nejprve dojít pro auto.

"To je nesmysl, my nemáme málo benzinu. Benzin je naše priorita, kterou jsme stanovili začátkem roku. I kdybychom měli šetřit na jiných věcech, na benzinu to nebude," říká krajský policejní šéf Landsfeld.

Žádné limity podle něj severočeská policie nemá. Ročně utratí za benzin 30 milionů korun a letos bude částka stejná.

"V polovině roku spotřebu vyhodnotíme a případně přerozdělíme. Spotřeba kolísá podle výkonu. Když se stane vražda, víc se projezdí," řekl Landsfeld.

Možná to vedoucí policistům špatně řekl, říká ředitel

Vedoucí policisté podle Landsfelda mají pouze povinnost sledovat, jak se peníze na palivo čerpají. Informace o nedostatku peněz na benzin v Mostě považuje Landsfeld za chybu v komunikaci.

"Možná to vedoucí policistům špatně řekl, možná někdo špatně slyšel," řekl.

Zprávy o tom, že hlídky, které překročily limit, k případu nevyjedou, Landsfeld odmítá. Stejně tak informace, že operační důstojník nejprve volá těm hlídkám, které limit ještě nepřekročily. "Dnes jsem to ověřoval a je to nesmysl," doplnil ředitel.

Zároveň dodal, že vítá, když policisté ulice obcházejí pěšky, než když jimi projíždějí.

"Občané chtějí, abychom byli víc vidět, a když policisté zastaví na náměstí a projdou ho pěšky, je to lepší, než kdyby jen projeli. Rozbité výlohy si všimnou snáz. Navíc služební auto mají stále v dosahu, takže se jejich reakce nezpomalí. To ale s benzinem nesouvisí," dodal ředitel.