Ústecká Spolchemie.

Ústecká Spolchemie. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Belgičan, který zachránil ústeckou Spolchemii, jako ředitel končí

  • 4
Na postu generálního ředitele ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) končí Belgičan Francois Vleugels. Důvodem je výrazné zlepšení hospodaření chemičky, která se ještě před rokem potýkala s vážnými existenčními problémy.

Pod Vleugelsovým velením se firmě podařilo dostat se z nejhoršího a nyní si může dovolit přejít z krizového řízení do běžného provozního režimu.

"Počínaje 1. lednem 2011 nastupuje do funkce generálního ředitele dosavadní ředitel úseku Pryskyřice Paul Yianni, který pracuje ve Spolku od roku 2004. Francois Vleugels zůstává nadále ve funkci předsedy představenstva a v průběhu roku 2011 dokončí v souladu s jednáním bankovních ústavů proces revitalizace firmy," informovala mluvčí Spolchemie Marie Logrová.

ZVÝŠENÍ TRŽEB

Za prvních 10 měsíců letošního roku se Spolchemii podařilo zvýšit tržby o více než 800 milionů korun oproti stejnému období roku 2009. Společnost v uvedeném období dosáhla tržeb 3,7 miliardy korun oproti 2,8 miliardám v loňském roce.

Vedení společnosti očekává, že do konce roku Spolchemie nashromáždí na tržbách celkem 4,3 miliardy korun. "Tedy o 100 milionů více, než původně plánovala. Na rok 2011 plánuje Spolchemie tržby 5,2 miliardy korun, tedy o téměř čtvrtinu vyšší než v letošním roce," dodala Logrová.

"Hlavními důvody výrazného zlepšení hospodaření firmy byly významné signály oživení trhu, na které jsme dobře zareagovali. Projevily se také efekty redukce nákladů a optimalizace výnosů v rámci programu Restart, který jsme ve firmě zavedli," uvedl generální ředitel Spolchemie Francois Vleugels.

Program Restart představila Spolchemie v listopadu loňského roku. Továrnu muselo kvůli mzdovým úsporám opustit 150 zaměstnanců, ti zbylí se museli na několik měsíců spokojit se zkrácenými platy. "Ty byly počátkem letošního února opět narovnány na původní výši a všichni tak berou plnou mzdu," uvedl před časem Vleugels.

Během příštího roku se chce chemička vypořádat s dluhy, které má vůči bankám a kvůli nimž jí vloni hrozila insolvence. "Bankovní dluh firmy je ve výši 2,7 miliardy. Management Spolchemie má připraven pro příští rok navazující plán restrukturalizace včetně snížení zadluženosti firmy. Hrozba insolvence je tak minimalizována," řekl Vleugels.