Historici rozluštili, že muž na obraze Augusta Frinda je řezbář Florian Liebsch | foto: MF DNES

Kniha o malíři Augustu Frindovi odkrývá také historii Krásné Lípy

  • 0
O malíře a rodáka z Krásné Lípy na Děčínsku Augusta Frinda se začala historička Gabriela Jeřábková zajímat při psaní diplomové práce v roce 1999. Životní příběh umělce, který žil na přelomu 19. a 20. století, ji tak zaujal, že o něm napsala celou knihu.

Publikace nese název August Frind – Životní příběh akademického malíře. „Knížku jsem napsala a vydalo ji město Krásná Lípa v rámci projektu Po stopách Augusta Frinda – Nach der Spur von August Frind, který podpořil i Euroregion Labe,“ řekla Jeřábková.

August Frind je pro ni téměř srdeční záležitostí. Stejně jako malíř, i ona pochází z Krásné Lípy (více o jeho malování zde). „Před sedmnácti lety jsem hledala téma pro diplomovou práci a to bylo vlastně poprvé, kdy jsem se s Frindem blíže seznámila,“ zavzpomínala historička.

Při sestavování jeho životopisu se musela zpočátku spolehnout převážně na literaturu zahraniční – německou a francouzskou, neboť současná česká literatura, která se zabývá malířstvím v období 19. a 20. století, se o Frindovi zmiňuje jen sporadicky.

Za důkladné seznámení s Frindem vděčí sbírce rumburského muzea, kam byla po zrušení krásnolipského muzea po 2. světové válce předána celá jeho pozůstalost. Cenné informace získala i od soukromých sběratelů obrazů.

Byl také badatel a básník

„Pro mě pak byla asi největším objevem dochovaná korespondence z let 1897 až 1902 mezi duchovním Amandem Paudlerem a malířem Augustem Frindem, uložená v Okresním archivu Česká Lípa,“ zmínila Jeřábková.

Čtenářům představuje Frinda se vším všudy. Nebyl totiž jen malířem, který ve svých obrazech přibližuje Krásnou Lípu, její tehdejší život a obyvatele, ale byl i vlastivědný badatel, básník, ilustrátor, sběratel starožitností, milovník betlémů.

„Kromě portrétů vlivných krásnolipských občanů se ve Frindově pozůstalosti dochovaly i pro nás vzácné doklady o dnes pravděpodobně již zaniklých interiérech dílen truhlářů či zámečníků nebo chalup v Krásné Lípě a v jejím okolí,“ prozradila autorka.

Výpravná kniha o Frindovi v českém i německém jazyce je ale jen jednou částí širšího projektu, který Krásná Lípa svému rodákovi zasvětila.

„Loni jsme uspořádali i výstavu v Domě Českého Švýcarska a Frindovy obrazy na ní představili. Také jsme vybudovali Frindovu naučnou stezku. Naším cílem je seznamovat lidi s historií Krásné Lípy, a to především v době jejího největšího průmyslového rozmachu – a do ní Frind bezpochyby patří,“ doplnil starosta města Jan Kolář.