Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strážníci nemají čím jezdit, ale vedení si vyplácelo milionové odměny

  • 33
Audit v chomutovské městské policii odhalil obrovské plýtvání penězi. Zatímco strážníci se potýkají s nedostatkem lidí a nemají čím jezdit na výjezdy, vedení si vyplácelo milionové odměny, zneužívalo služební auta k soukromým účelům a nakupovalo bez výběrového řízení. Navíc zmizely čtyři nové skútry.

„Indicie, že není vše v pořádku, jsme měli již dříve, ale neměli jsme možnost nahlédnout do hospodaření hlouběji. Až nyní audit, který byl zaměřený jak na odměňování, nákup materiálu a služeb, tak i na evidenci docházky a používání služební vozidel, odhalil závažná pochybení. Výsledkem je ukončení pracovního poměru třem zaměstnancům z vedení městské policie,“ uvedl primátor Daniel Černý z hnutí PRO Chomutov.

Za pět let si čtyři lidé ve vedení městské policie nechali vyplatit na mimořádných odměnách 12 milionů korun.

„To je velmi nestandardní částka. Někteří zaměstnanci dostávali čtrnáctkrát vyšší odměny než řadoví strážníci, navíc každé dva měsíce. Jeden se tak dostal na částku téměř milion korun za rok. Odpovědnou osobu budeme hnát k odpovědnosti,“ uvedl náměstek primátora Marek Hrabáč z ANO, který má městskou policii na starosti.

Odměny schvaloval bývalý náměstek Jan Řehák z ODS. „Odměny jsem vyplácel v rámci rozpočtu městské policie podle výkonu strážníků. Někteří pracovali 14 až patnáct hodin denně. Provozní chod měl na starosti ředitel městské policie. Více se k tomu nebudu vyjadřovat, výsledek auditu neznám,“ reagoval Řehák.

Podle něj se zastupitelé s činností městské policie seznamovali v rámci zpráv o činnosti městské policie, kterou vedení předkládalo na jednání zastupitelstva. „Každý se mohl zeptat, jak co funguje, dotazy nebyly,“ dodal.

Kvůli odměnám nebyly peníze na doplnění počtu strážníků

Roční rozpočet městské policie je 45 milionů korun. S částkou strážníci pokaždé vyšli, ovšem v ulicích jich patnáct chybí.

„Kvůli tak vysokým odměnám nebyly prostředky na to, aby se přijali další lidé a doplnil se tak stav,“ upozornil náměstek Hrabáč. Plný stav je i s vedením městské policie 74 lidí.

Auditoři zjistili i řadu podezřelých zakázek. Městská policie nakupovala techniku a materiál bez předchozích objednávek, dokonce i bez výběrových řízení.

„Chybí nám objednávky, smlouvy, našli jsme jen faktury, které městská policie proplácela. Jde o zakázky v řádech milionů korun. Některé byly uzavřeny s firmami známých z vedení městské policie a příbuzných. Nákup techniky za 1,1 milionů korun realizovala firma příbuzného zaměstnance,“ odkryl dalších pochybení Hrabáč.

Městské policii také chybějí čtyři skútry za 300 tisíc korun, které si pořídila před více než půl rokem.

„Papírově máme skútry v garáži, ale v celé budově nejsou. Bylo nám to vysvětleno, že jsou zpět u dodavatele kvůli certifikaci, ale strážníci je nikdy neviděli, po půl roce máme jen fakturu a evidenční číslo,“ pokračuje Hrabáč.

Nepořádek je také v evidenci docházky strážníků. Nikdo ji nekontroloval a někteří si ji doplňovali podle svého uvážení.

Stížnosti řadových strážníků k nápravě nevedly

Už před časem si řadoví strážníci stěžovali u tehdejšího ředitele Víta Šulce, obrátili se i na tehdejší vedení města včetně náměstka Řeháka. Změna ale nenastala prakticky žádná.

„Stav byl opravdu tristní. Výsledek stížnosti byl negativní, vedení odpovědělo velmi vyhýbavě,“ uvedl Jiří Vaníček, který je do jmenování nového ředitele dočasně pověřen řízením strážníků.

Na základě stížnosti proběhl před několika měsíci audit, který byl zaměřený na rozdělování služeb a provoz služebních vozidel. „Odhalil pochybení, ale prakticky se nic nezměnilo,“ okomentoval výsledek náměstek Hrabáč.

Vedení městské policie mělo víc služebních aut, než samotní strážníci. Ředitel, zástupce a ekonom měli k dispozici čtyři civilní vozidla, které mohli využívat libovolně. Evidence jízd se prakticky nevedla.

Strážníci ve službě přitom mají v současné době na výjezdy jen jedno auto, druhé je v opravě.

Město zvažuje, že podá trestní oznámení

Jednomu z řadových strážníků došla trpělivost a podal trestní oznámení. „Zvažujeme také podání trestního oznámení, do té doby bych nerad jeho obsah konkretizoval,“ uvedl náměstek Hrabáč.

Vyjádření bývalého ředitele městské policie Víta Šulce se nepodařilo získat, v pracovním poměru již skončil. Z vedení odešel jen pár dní poté, co byl náměstek Hrabáč jmenován do funkce.

Město vyhlásilo na místo ředitele městské policie výběrové řízení s uzávěrkou přihlášek do 30. dubna.

„Jasno v tom, kdo bude novým ředitelem a případně jeho zástupcem, chci mít do poloviny května. Našimi prioritami je stabilizovat městskou policii, doplnit stav strážníků a zajistit jim potřebné technické vybavení včetně vozidel,“ dodal Hrabáč.