Archeolog Michal Soukup ukazuje na oranžově propálenou vrstvu hlíny, kde byla

Archeolog Michal Soukup ukazuje na oranžově propálenou vrstvu hlíny, kde byla pravěká pec. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pod dlažbou na náměstí v Duchcově našli archeologové pravěkou vesnici

  • 3
Archeologové odkryli v Duchcově na Teplicku přímo pod náměstím pozůstatky mimořádně velké pravěké vesnice. Narazili na půl metru silnou vrstvu černohnědé hlíny v délce několika desítek metrů, v níž identifikovali pozůstatky osady knovízské kultury z doby asi 1300 až 1050 let před naším letopočtem.

Archeologové nalezli spoustu střepů, částí nádob, kousků omazávek stěn domů i kostí starých tři tisíce let. Obyvatelé pravěké vesnice střepy a další odpad hromadili v okolí svých domů a rovnali jimi terén.

"Osada byla zřejmě hodně velká a měla dlouhé trvání, přinejmenším desítky let, možná déle," říká archeolog Michal Soukup.

Zbytky osady archeologové našli v překvapivě mělkém výkopu při výměně kanalizace. "Jsou nedotčené v hloubce 30 centimetrů. Sundali jsme dlažbu a jsme v pravěku," říká Soukup s trochou nadsázky.

V některých místech pokrývá zbytky osady středověká oblázková dlažba. Lidé, kteří po ní chodili, dělilo od pravěku jen pět centimetrů nánosů zeminy.

Archeologové odkryli také zbytky domu z 13. století

Archeologové odkryli také zbytky středověkého domu z 13. století. Je to patrně nejstarší odhalený dům v Duchcově. Část sklepa je překvapivě uvnitř náměstí několik metrů od průčelí dnešních domů - stará centrální plocha měla jiný tvar.

"Osa stavby míří šikmo přes náměstí, což znamená, že původní středověké město bylo rozvrženo jinak než dnes," upozorňuje Soukup.

Na rozdíl třeba od sousedního Mostu a Teplic, kde se za minulého režimu necitlivě vybagrovaly tuny cenných nalezišť, je Duchcov pro archeology nedotčený.

"Je pro nás archeologickou konzervou. Tady si můžeme přečíst archeologickou kroniku středověkého Duchcova. Dostáváme se do doby, ze které chybí psané zprávy: k počátkům města, jak se utvářelo za vlády Václava I. a Přemysla Otakara II.," říká Soukup.

Archeologové nyní objevy vyfotí a zdokumentují a svůj objev ještě stihnou zařadit do knižních Dějin Duchcova, které vyjdou příští rok.