Pod náměstím v Bílině objevili archeologové zbytky středověkého srubu.

Pod náměstím v Bílině objevili archeologové zbytky středověkého srubu. | foto: Archiv

Archeologové objevili v Bílině středověký srub, má unikátní konstrukci

  • 1
Archeologové zjistili, že dřevěný srub z 10. století, který nalezli pod dlažbou náměstí v Bílině na Teplicku, byl vystavěn neznámou technikou. Stavbu se chtějí pokusit znovu postavit. Badatelé při výzkumu také objevili staré církevní sídlo - arcijáhenství.

"Na náměstí jsme pravděpodobně v bývalé studni našli takzvanou zabrušanskou keramiku z 9. století. To znamená, že když tuto oblast v 10. století ovládli Přemyslovci a založili zde svůj hrad, sídlo nestavěli na zelené louce, jak se předpokládalo, ale na základě dřívějšího raně středověkého osídlení," říká k nejstaršímu současnému nálezu Petr Čech, archeolog ze žateckého pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd.

Další nečekané překvapení archeologům přineslo i bádání u objeveného srubu z konce 10. století. Ukázalo se, že srub neměl dvě místnosti, ale minimálně tři. "Našli jsme další příčku a objevili unikátní konstrukci," říká nadšeně Čech.

Srub měl z prken udělaný základový rám, na něm byla kláda z kulatiny a dřevěnými kolíčky přidělané další prkno a na něm kulatina. A tak stále dokola - prkno, kulatina, prkno, kulatina...

Archeologové našli pod náměstím v Bílině pozůstatky středověkého srubu.

Obvyklé přitom bylo pokládání kulatiny na kulatinu a zpevnění materiálem, který ztuhl. "Prokládání prknem ne," dodává Čech. A to v 10. století prkna neřezali pilou, ale kmen naštípali na ploché desky a ty sekyrou přitesali.

"Byli velmi šikovní a díky této konstrukci mohli na stavbu použít i méně kvalitní trámy, které nedosedaly na sebe. Když mezi ně dáte prkno a na něj vrstvu mazanice z hlíny, tím to utěsníte," popisuje archeolog.

Archeologové chtějí srub znovu postavit

Doplňuje také, že dosud panovala mylná představa, že ve středověku bylo Bílinsko jedním velkým temným lesem. "Naopak, podle nálezů to vypadá, že krajina byla silně odlesněná a oni museli se dřevem velmi dobře hospodařit," popsal Čech.

Archeologům se podařilo část stěny srubu vyzvednout. V laboratoři ji dokonale očistí a po rozebrání poznají techniku stavby. Plánují, že by se pak pokusili stejným způsobem srub postavit. "Nyní se pokusíme investora přesvědčit, aby financoval konzervaci stěny. Byl by hřích ji nechat rozpadnout," doufá Čech.

Archeologické vykopávky pod náměstím v Bílině

Celý záchranný průzkum v Bílině platí energetická společnost ČEZ, která v těchto místech bude stavět horkovodní napáječ pro město z Elektrárny Ledvice. "S některými investory míváme problém, ČEZ nám maximálně vychází vstříc," věří v úspěch Čech.

Nedaleko náměstí, u kostela sv. Petra a Pavla pod cestou, bylo objeveno mohutné opevnění kostela, který byl ve 12. a až do začátku 13. století církevním sídlem - arcijáhenstvím. Po založení královského města Most se pak přesunulo sem.

"K vnitřní straně hradeb byl postaven dům, který jsme objevili. Mezi ním a kostelem nejsou žádné hroby. Tedy jsou, ale daleko mladší. Je tak velmi pravděpodobné, že jsme našli dům onoho arcijáhenství. Bílina je úžasná studnice nálezů, to jsme nečekali!" dodal Čech.