Nápis v arabštině znamená Německo a je jasným vzkazem pro uprchlíky.

Nápis v arabštině znamená Německo a je jasným vzkazem pro uprchlíky. | foto: Alice Klaubenschalková, 5plus2.cz

Policie prověří arabské nápisy na směrovkách, ukazují cestu do Německa

  • 434
Policisté prověřují několik nápisů na směrovkách, které se objevily na Rumbursku a Liberecku. V arabštině znamenají „Německo“. Nápisy zřejmě vylepila nacionalistická skupina s názvem My proti všem, i když to na svých internetových stránkách popírá.

„S touto věcí nemá naše organizace samozřejmě nic společného. Pouze prezentujeme náhodně pořízené fotografie v rámci turistických akcí různých lidí. Nejsme tedy schopni k tomuto podat jakékoli vyjádření,“ píše administrátor.

Nápis v arabštině znamená Německo a je jasným vzkazem pro uprchlíky.

Jenže o pár odstavců výše podává vysvětlení, proč jsou na značkách arabské nápisy.

„Snad to dá lidem podnět k zamyšlení a dojde jim, že co je dnes nadsázka, může již zítra být tvrdou realitou, co do vícejazyčných ukazatelů a názvů,“ tvrdí autoři na svém webu. „O naši domovinu zatím migranti nestojí, proč jim tedy neulehčit případnou navigaci směrem, kterým míří,“ dodávají.

Osobně členové skupiny na dotazy odpovídat nechtějí. Matouš Bulíř za skupinu My proti všem pouze uvedl, že by odpovědi poškodily organizaci či její členy.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové přes Šluknovský výběžek zatím podle všeho mnoho migrantů do Německa nemíří. „Na Liberecku a Šluknovsku jsme nezadrželi ani jednoho migranta, a to i přesto, že takzvanou zelenou hranici kontrolujeme častěji než dříve a namátkově kontrolujeme i cestující přes oficiální hraniční přechody,“ řekla Rendlová.

Zjišťujeme, zda jde o protiprávní jednání, řekla policejní mluvčí

Na první nálepky upozornil starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka. „Nevěděl jsem, zda jde o recesi, či promyšlený nápad nějakých převaděčů. Byl bych nerad, aby přes naše město převaděči migranty vodili. Jsme u hranice s Polskem a nedalekým Saskem. Proto jsem to ohlásil policii státní i městské,“ uvedl Horinka. Doplnil, že nápisy nechal hned odstranit a jeho strážníci pravidelně kontrolují, zda se znovu neobjevily.

Policie v Ústeckém kraji se nálepkami už zabývá. „Zjišťujeme, zda jde o protiprávní jednání,“ uvedla severočeská policejní mluvčí Pavla Kofrová. Jakého skutku by se dopustili ti, kteří nálepky na směrové značky umístili, nechtěla předjímat.

Šéf severočeské dopravní policie Jiří Ušák soudí, že jde o přestupek. „To, jak má každé dopravní značení vypadat, určuje vyhláška a zákon. Kdo značku jakýmkoliv způsobem změní, se dopouští protiprávního jednání, za které může ve správní řízení dostat pokutu až několik desítek tisíc korun,“ řekl.

Na Rumbursko pojede poničené dopravní značení prohlédnout inspektor Ředitelství silnic a dálnic. „Fotografie zadáme do našeho systému závad, nápisy, které na značky nepatří, odstraníme. Pokud by škoda a náklady na odstranění měly šplhat do tisíců korun, museli bychom podat trestní oznámení,“ řekl Jiří Zeilinger z Ředitelství silnic a dálnic.