(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ústecký mykolog spolupracoval na aplikaci, která rozpoznává druhy hub

  • 18
Do lesa s košíkem, nožem a chytrým telefonem? Houbaření získává ve 21. století nový rozměr, a to díky speciálním aplikacím do mobilu. Na té nejnovější se podílel mimo jiné ústecký mykolog Martin Kříž.

Program nazvaný Aplikace na houby si za necelý měsíc od zveřejnění stáhlo do svých chytrých telefonů téměř 40 tisíc lidí. Láká je nejen neobvykle obsáhlá databáze hub, jichž je v bezplatně dostupné aplikaci 210, ale hlavně funkce porovnávání podobných druhů hub, či dokonce jejich rozpoznávání na základě fotografie přímo z lesa.

„Doufáme, že aplikace pomůže rozšířit obzory těm, kteří sbírají jen pár nejznámějších druhů, a dostanou chuť své znalosti o houbách dále prohlubovat,“ říká Martin Kříž, který patřil do týmu nadšenců, již program devět měsíců vyvíjeli.

„Aplikace by nicméně pořád měla zůstat jen pomocníkem. Nadále by mělo platit pravidlo, že co neznám, to nesbírám. Nemá smysl riskovat otravu, pokud si nejsme zcela jisti, že houba, kterou sbíráme, je jedlá,“ upozorňuje mykolog.

Houby rozeznává podle neuronové sítě

Pro databázi vybíral takové houby, které reprezentují své druhy z hlediska tvaru a barev. Součástí Aplikace na houby je totiž i rozpoznávání druhů pomocí takzvané neuronové sítě, kdy lidé zaberou houbu kamerou a aplikace hádá, o jaký druh houby by mohlo jít.

„Tato funkce by nebyla efektivní, pokud by v neuronové síti byly naprogramovány druhy příliš podobné. Aplikace by je nemohla umět rozlišit,“ vysvětluje Martin Kříž.

Zároveň ale upozorňuje, že automatické rozpoznávání hub je pouze přibližné. Často se aplikace skutečně strefí do správného druhu, avšak už s ohledem na to, že obsahuje jen malý vzorek u nás rostoucích hub, jsou její možnosti omezené.

Vývojáři tak nyní sbírají postřehy od uživatelů, aby mohli aplikaci aktualizovat a přesnost určování hub zvýšit. „Aplikaci bych doporučil všem, kteří mají o sběr hub zájem, ale zároveň budou k výsledkům určování touto cestou zdravě kritičtí a budou si je dále ověřovat,“ zdůrazňuje Kříž.

Velkou výhodou programu je, že pracuje v off-line režimu, takže houbaři nemusejí v hlubokých lesích pátrat po signálu. Je však poměrně objemný, neboť systém neuronového učení je přímo v aplikaci, která tak zabere asi 100 MB paměti.