Ústecký magistrát dostal anticenu za kroky, které vedly k zániku Činoherního...

Ústecký magistrát dostal anticenu za kroky, které vedly k zániku Činoherního studia. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ústí dostalo za Činoherní studio anticenu pro město nepřátelské kultuře

  • 97
Nezisková organizace Plzeň 2015 udělila magistrátu Ústí nad Labem anticenu pro město nepřátelské kultuře. Ocenění je součástí projektu, v němž se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury 2015. Ústecký magistrát si anticenu zasloužil za kroky, které vedly k zániku Činoherního studia.

"Zaskočilo nás nekoncepční jednání radnice, protože uprostřed sezony měnit podmínky svědčí o neznalosti a pohrdání divadlem," sdělil zástupce organizace Roman Černík.

Poukázal na to, že radnice v lednu nečekaně změnila avizovanou dotaci divadlu na grant na již probíhající období, což v důsledku vedlo až k zániku scény.

Právě jednání ústeckých radních organizaci inspirovalo, aby anticenu udělilo. "I odstrašující příklad má hodnotu, aby to bylo jakési varování pro ostatní," poznamenal Černík.

K udělení anticeny podle něj zároveň přispělo, že radnice a poté zastupitelstvo během svého rozhodování o činohře ignorovaly názor odborné veřejnosti. "To bylo šokující," dodal Černík.

Anticenu v podobě grafického listu převzal tiskový referent magistrátu Karel Rouč, jenž pak list předal primátorovi Vítu Mandíkovi z ČSSD.

Soubor ale v Ústí nad Labem navzdory přístupu magistrátu nezanikl úplně. Založil spolek Činoherák Ústí, získal zázemí v bývalém kině Hraničář a díky sponzorovi odkoupil původní fundus i práva na většinu nastudovaných her. První představení odehraje v květnu na lodi Tajemství bratří Formanů, lístky z předprodeje na všech třináct večerů diváci rozebrali během několika hodin.