Největší zbraní, kterou lidé v Ústeckém kraji odevzdali, byl  československý...

Největší zbraní, kterou lidé v Ústeckém kraji odevzdali, byl československý univerzální kulomet vzor 59. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na severu Čech lidé odevzdali samopaly, kulomet i historickou pistoli

  • 6
Při loňské „zbraňové amnestii“ odevzdali lidé v Ústeckém kraji 414 zbraní. Vedle historických pistolí a loveckých pušek to byly i tři samopaly a kulomet. Policie nyní ověřuje, jestli se některá ze zbraní neshoduje s balistickými stopami zjištěnými na místech trestných činů.

„Zatím všechny tyto zbraně neprošly expertizou. Řada z nich je ve špatném stavu a musíme k nim přistupovat jako k potenciálně nebezpečným a musíme být opatrní,“ řekl policista Rudolf Bubla.

Bez postihu mohli lidé nelegálně drženou zbraň či střelivo odevzdat v celém Česku loni od července do konce roku. V celé zemi bylo odevzdáno 5 744 zbraní, na severu Čech to bylo 414 kusů.

„Z toho bylo 393 kusů střelných zbraní, 11 kusů zakázaných doplňků, 29 158 kusů střeliva do zbraní a 341 kusů pyrotechnického materiálu. Do jedné místnosti by se všechno nevešlo,“ přiblížila policejní mluvčí Šárka Poláčková. Doplnila, že při předchozí amnestii v roce 2009 odevzdali lidé v Ústeckém kraji 458 střelných zbraní.

Mezi odevzdanými kusy bylo loni například torzo vojenské protitankové pancéřové zbraně P27, ze kterého zbyla jen výmětná trubka, americký revolver Smith & Wesson 38 speciál, dvouhlavňová brokovnice lancaster nebo Mauser C96, jedna z prvních nabíjecích pistolí. Ta měla dřevěné pouzdro, které se vzadu dalo na pistoli nasadit jako pažba.

„Používala se za první světové války a armádní generál Ludvík Svoboda ji měl jako služební a nosil ji i za druhé světové války,“ sdělil policista Bubla.

Pár zbraní bylo i na hranici historických

Mezi zbraněmi byly hlavně ty, které lidé našli na půdách, zdědili je, nebo koupili na burzách. V rámci amnestie mohou některé dodatečně beztrestně zlegalizovat. To by se mohlo týkat například odevzdaného českého armádního samopalu vzor 58 nebo kulometu UK vzor 59.

„Na Slovensku jsou firmy, které tyto zbraně nakoupily od armády nebo ze skladů a předělaly je na expanzní zbraně. Mají slovenskou zkušební značku, ale podle naší legislativy to neodpovídá povolenému provedení expanzní zbraně. Na našem území je to zbraň nedovolená,“ přiblížil Bubla.

Takové perkusní zbraně, ze kterých nelze vystřelit náboj se střelou, často používají například členové různých historických skupin při ukázkách válečných bitev.

Mezi odevzdanými zbraněmi se však objevila také maličká jednoranová perkusní pistole, která se nabíjí zpředu. Tyto pistole se volně prodávají i bez zbrojního průkazu a majitel ji tak odevzdávat nemusel.

Nejčastěji lidé podle policie odevzdávali zbraně z druhé světové války, lovecké i sportovní. „Pár jich bylo i na hranici historických zbraní. Poměrně vzácná je odevzdaná rakouská armádní pistole Roth-Steyr model 1907, která byla do výzbroje armády zavedena přibližně v roce 1907,“ dodal Bubla.