Chlumecký kříž nechal vydat pruský král jako výraz vděku a uznání za mimořádné hrdinství 15 tisícům ruských gardistů, které zadržely více než dvojnásobnou přesilu Francouzů v první den bitvy u Chlumce. | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Hrdinové dvě stě let staré bitvy dostávali speciální Chlumecký kříž

  • 0
Proslulý Železný kříž, nejslavnější německé válečné vyznamenání, získal v roce 1814 jednu modifikaci. Někomu by se mohla zdát kuriózní, mezi sběrateli však patří k ceněným. Shání se totiž jen velmi těžko. Jde o tzv. Chlumecký kříž, který byl udělovaný před 200 lety za boj v bitvě u Chlumce a dnes patří k jeho nejcennějším verzím.

Představuje nejtypičtější symbol německého militarismu. Většina si ho vybaví v souvislosti s druhou světovou válkou, kdy ho s doplňkem hákového kříže zprofanoval Adolf Hitler. Ale jeho původ sahá právě do Napoleonských válek.

Seriál k výročí bitvy u Chlumce

iDNES.cz přináší vždy ve čtvrtek a v neděli články k 200. výročí napoleonské bitvy u Chlumce v roce 1813, která předznamenala definitivní zvrat v napoleonských válkách.

Poslední prázdninový víkend v Ústeckém kraji vyvrcholí rekonstrukcí bitvy oslavy, které tuto událost připomínají.

Seriál připravuje ústecký historik Martin Krsek.

Ve čtvrtek: Příběh mince generála Vandamma

Nedlouho před bitvou u Chlumce ho nechal navrhnout pro hrdiny svých jednotek bojujících proti Napoleonu pruský král Friedrich Wilhelm III. Jde o špičkové designérské dílo největšího německého architekta své doby Karla Schinkela.

Železný kříž vstoupil v platnost v březnu 1813. Jeho udělování se řídilo přísnými pravidly a získat ho mohl jen skutečný hrdina, bez ohledu na to, zda šlo o důstojníka či prostého vojína.

Chlumecký kříž, který vyšel ze vzoru Železného kříže, nechal vydat pruský král v lednu 1814. Měl to být vděk a uznání za mimořádné hrdinství 15 tisícům ruských gardistů, které zadržely více než dvojnásobnou přesilu Francouzů v první den bitvy u Chlumce a zaplatili za to až padesátiprocentními ztrátami.

Stříbrný kříž dnes prakticky nelze sehnat

Na první pohled vypadá vyznamenání prakticky stejně - výstřižek masivního železného plechu s černě vybarveným středem. V Rusku ostatně platil a platí za regulérní Železný kříž, i když v Německu ho striktně od tohoto prestižního vyznamenání oddělují.

Ruský veterán bitvy z roku 1813 s Chlumeckým křížem na uniformě
Chlumecký kříž nechal vydat pruský král jako výraz vděku a uznání za mimořádné

„V přesvědčení pruského vojáka platilo, že udělení Železného kříže představuje nejvyšší osobní vyznamenání, které voják může v boji získat. U udělení tolika kusů takového čestného vyznamenání, aniž by byly zkoumány zásluhy jednotlivců, by ale význam a hodnotu Železného kříže podstatně snížilo," popsal problém německý historik Kurt Klietmann.

Možná i proto je Chlumecký kříž na rozdíl od svého vzoru velmi hrubě zpracován a chybí mu vyražený letopočet 1813. Nemá také charakter čestného vyznamenání, nýbrž jen pamětního na účast v bitvě u Chlumce.

Vcelku pruský panovník udělil ruským vojákům 8 120 plechových Chlumeckých křížů a 11 luxusních verzí ve stříbře s černým smaltem pro generály. Dochované exempláře se nacházejí především v ruských sbírkách. Stříbrné Chlumecké kříže pak platí za mimořádnou vzácnost a jsou prakticky nesehnatelné.