Výchozí stav IX. zastavení křížové cesty v Loretě Rumburk před obnovou. | foto: Klára Mágrová

Obrazy loretánské křížové cesty čeká historicky první zrestaurování

  • 0
Deset olejomaleb křížové cesty v ambitu památkově chráněné barokní Lorety v Rumburku čeká v tomto roce náročná oprava. Obrazy od Josefa Maschka z Rychnova u Jablonce nad Nisou z 19. století nebyly ještě nikdy ošetřené.

Maschkova plátna jsou napnutá na špatně provedených rámech. Proto došlo k částečnému zvlnění povrchů obrazů a jejich barevná vrstva je popraskaná.

„Z některých obrazů malba i opadala, a některá plátna jsou navíc protrhaná,“ popsala manažerka Lorety Klára Mágrová. Celá křížová cesta čítá třináct obrazů z roku 1893, které nejsou památkově chráněné.

Jejich záchrana začala loni, kdy Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk nechala restaurovat první tři obrazy včetně rámů, letos bylo opraveno šest dubových rámů.

Loretě je letos rovných 310 let

Příští rok tak na „vzkříšení“ čekají kromě deseti olejomaleb také poslední čtyři rámy. Zásah restaurátorů bude stát 313 tisíc korun a zaplatí se díky nedávno schválenému příspěvku z Česko-německého fondu budoucnosti.

„Obrazy se veřejnosti představí 16. září během Loretánských slavností, kdy dojde k požehnání křížové cesty,“ prozradil Josef Kujan z rumburské farnosti. Den předtím Loreta oslaví 310 let existence, protože byla dostavěná a vysvěcená 15. září 1707.

Třináct obrazů křížové cesty bude možné po jejich obnově spatřit během prohlídek celoročně přístupné Lorety. Jedno ze zastavení křížové cesty je ztvárněné sochařsky a je součástí kaple Svatých schodů.

V postním období se pak v křížové chodbě Lorety Rumburk konají také pobožnosti křížové cesty, kdy věřící sedm týdnů procházejí její jednotlivá zastavení.